Szara kanapa – jaki kolor ścian dobrać?

Szary jest jednym z niewielu kolorów, które opisać można jednym słowem: ponadczasowy. W nowoczesnym wnętrzu szarość gości coraz częściej, ponieważ łatwo ją zestawić z innymi barwami, jest to barwa stonowana, dzięki której można wyeksponować różne elementy wyposażenia.

Tapicerowane meble w odcieniach szarości wcale nie muszą być smutne i przytłaczać, a dzięki zastosowaniu odpowiednich kolorów ścian wybór szarej kanapy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Podpowiadamy tutaj, jaki kolor ścian dobrać do szarej kanapy.

Szary niejedno ma imię.

Barwa szara współcześnie kojarzy się z nowoczesnym, minimalistycznym, industrialnym lub awangardowym wzornictwem oraz z betonem konstrukcyjnym, który coraz częściej gości w architekturze wnętrz. Salon, w którym znajduje się szara kanapa, nie powinien przytłaczać domowników kolorystyką, warto więc spróbować stworzyć nietuzinkowe kontrasty, by ocieplić i rozjaśnić nasze wnętrze.

Szary kolor zaskakuje wielością odcieni, od grafitowych po popielate. Przy aranżacji należy jednak pamiętać, że im mniejsza powierzchnia użytkowa, tym mniej ciemnych barw powinno się w niej znaleźć, gdyż niesie to ryzyko optycznego zmniejszenia wnętrza. Gdy chcemy, by nasze mieszkanie zyskało więcej światła, warto zastosować biel i jej odcienie, nie tylko na suficie, ale też na ścianach.

Jak łączyć szarość z innymi kolorami?

Ciemna tapicerka kanapy będzie się świetnie prezentować na tle jasnej ściany, w odcieniach beżu, bieli oraz barw pastelowych, jak różowy czy łososiowy. Jasna kanapa z kolei dobrze kontrastuje ze ścianą z klinkieru, oklejoną fototapetą lub pomalowaną na kolor jasnogranatowy, beżowy, odcienie żółtego lub miętowe.

Najważniejsza przy wyborze koloru ścian do szarej kanapy jest analiza indywidualnych potrzeb oraz dobór takiej barwy, która będzie miała pozytywny wpływ na nas i nasze samopoczucie. Warto pamiętać, że biel, szarość, zieleń oraz niebieski uspokajają, żółty poprawia koncentrację, a czerwień dodaje energii i pobudza do działania. W sypialni należy używać kolorów stonowanych i neutralnych, a w salonie, gabinecie lub pokoju dziecięcym warto łączyć szarość kanapy z barwami energetyzującymi.

Możesz również polubić…