Styl skandynawski w miniaturze: Inspiracje i porady dotyczące aranżacji wnętrz mieszkań w skandynawskim stylu

Styl skandynawski w miniaturze: inspiracje i porady dotyczące aranżacji wnętrz mieszkań w skandynawskim stylu.

Skandynawski styl wnętrzarski zdobył serca wielu osób na całym świecie. Prostość, minimalizm, naturalne materiały i wyraźna kolorystyczna dominacja bieli sprawiają, że ten styl jest zawsze na czasie i sprawia wrażenie ponadczasowego. Dziś skandynawski styl wnętrzarski jest popularny nie tylko w dużych i przestronnych wnętrzach, ale również w małych mieszkańach i domach, gdzie małe powierzchnie nie pozwalają na aranżacje przepychające się elementami, a minimalistyczne rozwiązania pozwalają na zachowanie przestronności. W artykule przedstawiamy porady i inspiracje dla tych, którzy chcą urządzić swoje wnętrza w skandynawskim stylu.

1. Minimalizm jako podstawa

Skandynawia słynie z budynków zaprojektowanych w sposób minimalistyczny, prosty i funkcjonalny. Styl skandynawski to coś więcej niż tylko połączenie kolorów. To styl życia, który przedstawia prostotę w codziennym życiu. Kiedy planujemy urządzanie skandynawskich wnętrz, rezygnujemy z elementów dekoracyjnych o niepotrzebnym zdobieniu. Wszystko musi być proste, czyste i funkcjonalne. Jeśli chcesz wdrożyć skandynawski styl w swoim wnętrzu, musisz w pierwszej kolejności urządzić podstawowe elementy – sofę, stół, krzesła, meble do przechowywania – i na tym się skończyć.

2. Naturalne materiały

Wnętrza w skandynawskim stylu łączą w sobie prostotę oraz naturalne materiały. Meble w stylu skandynawskim powinny być wykonane z litego drewna, a wszelkie dodatki związane z materiałami – na przykład dywany, poduszki, obrusy – powinny być wykonane z naturalnych tkanin. Warto również wykorzystać dodatki związane z naturą, takie jak rośliny domowe w doniczkach. Drewna mogą być ciemne, ale także jasne – np. z sosny lub dębu.

3. Biała przestrzeń

Kolor dominujący w skandynawskim stylu to biel. Biały kolor optycznie powiększa małe pomieszczenia, rozjaśnia wnętrza, a także wprowadza powiew świeżości. Można wtedy stworzyć przestrzeń, którą można łatwo wypełnić dodatkami. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedyny kolor w skandynawskim stylu – warto wprowadzić szarości, czernie czy chłodne niebieskości, by dodać wnętrzu charakteru.

4. Dodatki w skandynawskim stylu

W stylu skandynawskim każdy element dekoracyjny ma swoje miejsce i jest dopasowany do reszty wnętrza. Najchętniej wykorzystuje się tkaniny i tekstylia wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny, lnu, wełny, odwzorowujące wzory i kolory związane z naturą, np. szary kamień, ziemię, zieleń drzew. Nie może natomiast zabraknąć roślin doniczkowych, a wśród dodatków w stylu skandynawskim najchętniej stosowane są poduszki z charakterystycznymi wzorami (np. geometrycznymi), dużo drewnianych elementów (np. kubki, wałki do ciasta) oraz minimalistyczne lampki.

5. Wskazówki dotyczące aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim

– unikaj nadmiaru dekoracji i dodatków;
– wykorzystaj naturalne materiały i kolory, takie jak biel, szarość, drewno naturalne i zieleń;
– dobierz proste, minimalistyczne meble;
– postaw na łagodne, przyjemne dla oka światło;
– wykorzystaj rośliny doniczkowe, np. storczyki, sukulenty;
– dodaj koloru poprzez minimalistyczne dodatki, takie jak poduszki, dywany, okładki na kanapy, obrusy czy zasłony;
– wprowadź dodatki związane z naturą, np. gałązki drzew, patyki, cegły.

Podsumowanie

Styl skandynawski jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają prostoty, funkcjonalności i piękna w jednym. Minimalizm i naturalne materiały to podstawa, a dodatki powinny być mocno skomponowane z resztą elementów w pomieszczeniu. Zwłaszcza w małych przestrzeniach warto zabrać się za urządzanie wnętrz w stylu skandynawskim – i to na pewno poprawi nasz nastrój.

Możesz również polubić…