Płyta OSB jako zamiennik sklejki

Płyty OSB to materiały drewnopochodne, które coraz częściej wybierane są zarówno przez profesjonalistów oraz amatorów, którzy tworzą w domowym zaciszu. Obecnie płyty te stają się idealnym zamiennikiem dla popularnej sklejki, przede wszystkim ze względu na ich parametry techniczne oraz możliwość wykorzystywania płyt w naprawdę trudnych warunkach. Materiał ten powstaje w wyniku sprasowania ze sobą kilku warstw wiórów drewnianych. W zależności od modelu płyty, może być ona różnej grubości, a spoiwem dla wiórów może być więcej niż jedna żywica syntetyczna.

Podstawowym atutem płyt OSB jest utrzymanie ich wysokiej wytrzymałości o niższą cenę, w porównaniu ze sklejką. Jeżeli wykorzystanie tego materiału da nam te same lub nawet większe efekty, a jednocześnie przy jego zakupie możemy sporo zaoszczędzić, to staje się idealnym zamiennikiem, a docelowo również pierwszym wyborem kupującym. Szerokość zastosowań płyt OSB sprawia, że w zależności od modelu, sprawdzą się doskonale zarówno w wewnątrz oraz na zewnątrz budynków.

Gdzie wykorzystamy płyty OSB?

Najwyższe modele płyt OSB, czyli te o numeracji 3 i 4, doskonale sprawdzają się w trudnych i wilgotnych warunkach, dlatego z powodzeniem możemy wykorzystywać je na zewnątrz budynków. Posiadają one również zwiększoną nośność i możliwość przenoszenia obciążeń mechanicznych, dzięki czemu będą dobrym budulcem konstrukcyjnym przy dachach, domach szkieletowych, szalunkach lub budynkach gospodarczych i rekreacyjnych. Niższe modele lepiej sprawdzają się w warunkach suchych.

Z płyt OSB możemy tworzyć wykończenia ścian działowych, poszycia dachowe lub podkład podłogi. Branże budowlana i wykończeniowa to oczywiście nie jedyne sektory, gdzie płyty OSB cieszą się taką popularnością. Bardzo często wykorzystywane są również w przemyśle meblarskim, gdzie również płynnie zastępują sklejkę. Można z nich zrobić estetyczne i funkcjonalne regały, fotele lub inne meble. Bardzo często stworzymy z nich również estetyczne dekoracje, które idealnie sprawdzają się jako przełamania aranżacji wnętrz lub bezpośrednio w stylu industrialnym. To sprawia, że okazują się skutecznym zamiennikiem dla sklejki.

Możesz również polubić…